Thursday, January 15, 2009

Dykteryjka o jakości

Kiedys, drzewiej, pracowałem w firmie o dumnej nazwie Instytut Łączności. Fajnie tam było, zajmowałem się różnymi ciekawymi rzeczami i popuszczałem wodze fantazji do tego stopnia że otworzyłem przewód. Firma ta organizowała od lat wielu ogromną imprezę o światowej renomie pod tytułem Sympozjum EMC. Uczestniczyłem w kilku Sympozjach, całkiem ciekawa imprezka (jeśli ktoś jest pasjonatem kompatybilności elektromagnetycznej). Sympozjum odbywało się raz na dwa lata. W czasie mojej pracy w IŁ narodził się dodatkowo pomysł stworzenia kolejnej imprezy o tej tematyce, tym razem bardziej praktycznej. Tak się narodziły Warsztaty EMC. Zostało to wszystko tak zorganizowane, że jednego roku jest bardziej teoretyczne Sympozjum, drugiego bardziej praktyczne Warsztaty.

Pamiętam jak gdzieś w 2005 (?) organizowaliśmy Warsztaty i jako organizator musieliśmy przygotować jakiąś pokazówkę odnośnie niepewności pomiarów. Jedna z prezentacji praktycznych wyglądała tak, że na ogromnym stole był jakiś układ pomiarowy, jakieś tam generatory, wzmaczniacze, filtry, komputery, anteny, cuda-wianki, na końcu wszystko to wchodziło do analizatora widam i tam miał na telewizorku pojawić się jakiś obrazek, który to by wykazywał wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Niestety tuż przed samymi Warsztatami był taki młyn i tyle rzeczy trzeba było zrobić na wczoraj, że nie było za bardzo czasu przyjżeć się dokładnie temu eksperymentowi praktycznemu. I właśnie jak zacząłem się zastanawiać dlaczego mi toto nie działa jak powinno, to weszła wycieczka jakichś 10 gości żywo zainteresowanych naszą prezentacją. Świadomy tego, że nasz pokaz jest totalną porażką, próbowałem odwrócić uwagę wizytatorów od eksperymentu i łamaną angielszczyzną roztoczyłem przed nimi oświecone horyzonty mojej osobowości. Innymi słowy - zagadałem ich. Deprecjonując sam eksperyment od razu przeszedłem do konkluzji i dalszych konsekwencji. Jakoś się udało... Niestety takich wizytacji mieliśmy mieć kilka, więc jak tylko pozbyliśmy się pierwszej tury skupiliśmy się z Czesiem na dość ważkim pytani - dlaczego nie działa? Podobne doświadczenia robiliśmy w ramach naszej normalnej pracy w Instytucie dość częśto i byliśmy dość dobrze zaznajomieni zarówno z naturą samego doświadczenia jak i z całym oprzyrządowaniem... Poza analizatorem widma, któy akurat na tą okazję był wypożyczony z Politechniki. Oczywiście tutaj doszukiwaliśmy się błędu - pstrykaliśmy przełącznikami, kręciliśmy gałkami itd - nic. Po półgodzinie bezowocnych posapywań usłyszeliśmy nadciągającą kolejną grupkę uczestników Warsztatów... Nastąpiła powtórka mojej twórczości z pogranicza PR, znowu się jakoś udało...

Godziny mijały, jakoś się przystosowałem do nowej roli teoretyka - wodzireja - gaduły, analizator milczał wyniośle... Aż pojwawiłą się grupa, w której był on. Maniak. W każdej dziedzinie, w każdej specjalizacji znajdzie się ktoś, kto uważa, że wie wszystko. I ten facet (jakiś Belg czy inny RPAńczyk) koniecznie chciał zobaczyć na telewizorku analizatora widma obrazek, o którym tak barwnie opowiadałem. Jak już wiemy - obrazek był uparty i pokazać się nie chciał. Ale Maniak przecież nie odpuści, jest sprzętowo niezdolny do wyluzowania. To nie jego wina, tak go wyposażyła Matka Natura... Inni kolesie z tej grupy już poszli do bufetu na herbate czy inną oranżadę a ten namolny gnojek zaczął sprawdzać nasz cały układ pomiarowy... Okazało się, że całkiem biegle władał tym obcym analizatorem (w międzyczasie zdążyliśmy się z Czesiem nauczyć obsługi ;-), no wszystko niby w porządku, ale jednak nie działa. Maniak popatrzył na nasze wzmacniacze, generatory, filtry, cuda-wianki, antenki-duperelki... W końcu na kable... Porządne kable N-N Tektronicsa... Popatrzył dokładniej na kabel doprowadzający sygnał do analizatora widma... Tektronics. Ale Made in China. Odwrócił się do nas i poprosił o kabel Made in USA. Gdzieś wygerzebaliśmy mu dokładnie taki sam kabel Tektronics, i-den-kurwa-tycz-ny, tylko że Made in USA i... Analizator ożył. Pokazał to co miał pokazywać od rana.

Wniosek z tej przydługiej i mało interesującej opowiastki? Made in China sux. Albo jak kto woli - tanie mięso jedzą psy. Na szczęście wszystkie moje obiektywy są Made in Japan (sam aparat jest Made In Thailand), nawet mój nowy notebook Vaio jest Made in Japan. Uff... Trzeba szybko kupić motocykl zanim BMW outsorsuje (a przy okazji - jaki jest polski odpowiednik słowa outsourcing?) swój Berliner Motorrad Werke do Państwa Środka...

1 comment:

Marek said...

To-fuckin'-late.
Jak myślisz - jaki procent podzespołów Twojego Vaio Made in Japan jest Made in "gdzie-indziej-najczęściej-China"?
Właśnie dzisiaj czytałem, że China wykopała na liście największych światowych gospodarek Niemcy z 3 miejsca. Jeszcze im Japonia i USA zostały. Ile im dajesz? Rok? Dwa?
Upiłbym się na smutno, ale nam budowlańcy wino skroili.